top of page
IMG-20200221-WA0001_edited_edited_edited.jpg

ABD, İNGİLTERE VE TÜRKİYE'DE YEMEN İÇİN SORUŞTURMA

12 Şubat 2020

Yemen’de işlenen ve özellikle sivilleri ve Al-Islah partisi mensuplarını hedef alan saldırılara yönelik temsil ettiğimiz müvekkillerimiz adına Stoke White Avukatlık, 11.02.2020 tarihinde İngiltere’de Metropolitan Police Savas Suçları dairesine, Amerika’da Adalet Bakanlığı Savaş Suçları bölümüne ve Av.Gülden Sönmez ise Türkiye’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlendiğine dair başvuruda bulunmuştur. Stoke White hukuk firması evrensel yargı yetki ilkesinin tanındığı İngiltere, Amerika ve Türkiye’de bu yolu kullanarak, her üç ülkede sorumlular hakkında soruşturma açılmasını talep etmiştir.


Türkiye’de evrensel yargı yetkisine dayanarak Yemen’de işlenen suçlarla alakalı olarak 11.02.2020 de İstanbul Cumhuriyet Savcılığına iki başvuru yapmış bulunmaktayız. İki Yemenli müvekkilimiz vekaleten adına bu başvurular yapılmıştır. Ancak dosyalarımızda binlerce mağdura karşı işlenmiş suçlar da mevcuttur.


Müvekkilimiz Adel Salem Nasır Mofgah ve Abdullah Suliman Abdullah Daubalah her ikisi de Yemen’den canlarını zor kurtararak Türkiye’ye sığınmış iki mağdurdur. Her ikisinin de hayatı altüst olmuş ve ailelerinden topraklarından uzakta sığınmacı olarak yaşamak zorunda kalmışlardır.


Şikayet başvurularımızdan birincisi Abdullah Suliman Abdullah Daubalah adına yapmış olduğumuz başvuru olup, kendisini de öldürmek üzere yapılan saldırıda hayatta kalabilmiş bir gazetecidir.  Bu başvuruda Spear Organisation Grubun sahibi ve CEO su ve bu şirket adına bu operasyonda görev almış paralı askerler suçlanmaktadır. Ayrıca suçlananlar arasında Spear Organisations Group şirketine bu işi para karşılığı veren, BAE adına anlaşmayı yapan ve bizzat vaziyet eden Mohammed Yousef Shaker Dahalan ve adamları da yer almaktadır.


Diğer dosya ise müvekkil Adel Salem Nasır Mofgah adına açılmış olan ve ağırlıklı olarak Yemen’de 2015-2018 yılları arasında yapılan işkenceler, cezaevi gibi oluşturulmuş gizli sorgu ve cezaevlerinde yapılan sorgulamalar, işkenceler, cinsel saldırılar ve öldürmelere dair bir başvurudur. Müvekkilimizin üzerinde halen işkence yaraları mevcuttur. Bu başvuruda ağırlıklı olarak UAE’in emir komuta zincirindeki siyasi ve askeri kişileri ile yine UAE adına hareket eden Yemenli kişiler olmak üzere toplam 47 kişi suçlanmıştır. Bu kişiler BM İnsan Hakları Konseyi Raporunda da suçları tespit edilmiş kişilerdir.


Her iki başvuruda da sanıklar hakkında insanlığa Karşı Suçlar çerçevesinde,

  • Kasten İnsan Öldürmek

  • Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, 

  • İnsanlığa Karşı İşkence ve Eziyet ,

  • Cinsel saldırı,

  • insanlığa Karşı Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma,

  • İnsanlığa Karşı Suçlara Azmettirme suçlarından dava açılması talep edilmiştir.


Sanıkların derhal yakalanarak haklarında tutuklama tedbirine başvurulmadığı takdirde, kasten öldürme, kasten yaralama, işkence suçları ile diğer sayılan suçları işlemeye devam edecekleri gibi, işledikleri ve işleyecekleri suçlar nedeni ile delilleri karartma ve kaçma şüpheleri de mevcuttur. Bu nedenle her iki dosyada da sanıklar hakkında yürütülecek tahkikat tamamlanıncaya kadar haklarında tutuklama tedbirine başvurulması talep edilmiştir.

bottom of page