top of page
150835-02.JPG

BİYOGRAFİ

04.01.1969’da Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1985 Yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ardından  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

 

1989-1991 yılları arasında özel bir yazılım şirketinde projelendirme ve pazarlama alanında çalıştı. 1992-1995 yılları arasında bir mühendislik şirketinde analiz ve raporlama üzerine çalıştı. 1996 yılında avukatlığa başladı. 1996-2012 yılları arasında İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde (MAZLUMDER) yönetici olarak görev aldı. 2004-2018 yılları arasında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nda (İHH) yönetici olarak görev aldı.

 

2009 yılında Türkiye ayağını İHH’nın organize ettiği Viva Palestina - Gazze Kara Konvoyunda ana koordinasyonda bulunmuş ve Gazze’ye araç konvoyunun ulaşması ve ambargonun kırılmasını sağlayan konvoyda aktif görev almıştır. Ayrıca 2010 yılında Gazze Özgürlük Filosu organizasyonunda da yönetici olarak aktif görev almıştır. Mavi Marmara gemisi yolcularındandır. Suriye’deki cezaevlerinde tutulan işkence ve tecavüze maruz kalan Suriyeli kadınlar için Vicdan Konvoyu Projesini oluşturdu ve Dünyanın dört bir yanından Suriye sınırına 10.000 kadının buluşarak gitmesiyle savaş mağdurları kadınlara dünyanın dikkatini çekti. Vicdan Hareketi adıyla projeyi devam ettirmektedir.  

 

İnsan hakları alanında ulusal ve uluslararası birçok çalışmada görev aldı ve yine bu alanda bir kitabının yanı sıra çok sayıda raporu ve makalesi yayımlandı. Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nda ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nde kurul üyesi olarak görev yaptı. Bazı dönemlerde İstanbul Barosu İnsan Hakları Komisyonunda görev aldı. İşletme, pazarlama, iletişim, kriz yönetimi, planlama, proje yönetimi, kapasite geliştirme, çeşitli hukuk programları, arabuluculuk, tahkim, insani diplomasi, insani yardım, uluslararası hukuk ve insan hakları konulu eğitim programları ile birçok alanda çok sayıda eğitim programı ve kursa katıldı. İnsan hakları, örgütlenme özgürlüğü, dernekler hukuku vb birçok konuda konferans ve eğitimler verdi. 

Mavi Marmara Davaları, Irak, Suriye ve Yemen’deki savaş suçlarının yargılanması için evrensel yargı yetkisi çerçevesinde ve ayrıca uluslararası ceza yargı mercilerinde (Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil olmak üzere)  dosyaları bulunmaktadır.

Bireysel insan hakları ihlalleri ile ilgili olarakta çok sayıda davada avukatlık yapmıştır.

Halen Serbest Avukatlık yapmaya devam etmektedir.

bottom of page