top of page
Ekran Resmi 2020-02-21 00.25.53.png

SURİYE SAVAŞI MAĞDURLARI ADINA ICC BAŞVURUMUZU YAPTIK

7 Mart 2019

Suriye’de Mart 2011’den bu yana çok sayıda savaş suçu işlendi. Kadın erkek yaşlı çocuk milyonlarca insan çeşitli şekilde mağdur oldular. Yaklaşık 600 bin sivil insan hayatını kaybetti. 6 milyondan fazlası da Suriye’yi terk ettiler. Mağdurlar savaş süresi boyunca Suriye içinde ve dışında hak aramak istedikleri halde bu imkana sahip olamadılar.  Suriye Rejimine ve sorumlulara dava açılamıyordu. Suriye, UCM’nin kuruluş belgesi olan Roma Statüsüne taraf olmadığından dolayı şimdiye kadar Suriye rejimine karşı dava açılması mümkün olmadı. Ancak, Myanmar'dan Bangladeş'e zorla sınır dışı edilen Rohingya mültecilerinin UCM davaları avukatlar tarafından emsal gösterilerek, aynı durumun Suriye’den UCM’ye taraf Ürdün’e sürülen mülteciler için de geçerli olduğu belirtilerek 7 Mart 2017’de Stoke White Avukatlık firması tarafından müvekkillleri olan mağdurlar adına UCM’ye başvuru yapıldı. Londra merkezli Stoke White avukatlık firması Suriyeli mağdurlar adına Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurarak (UCM), Suriyeli siyasi, bürokrat ve askeri sorumlular hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamında dava açılmasını talep etti. Avukat Gülden Sönmez bu davada danışman olarak görev alıyor Suriye Savaş Mağdurları Derneği başvurusu ile hak arama imkanına kavuşan Suriye içinde, Türkiye, Ürdün ve diğer bazı ülkelerdeki Suriyeli mağdurlar avukatları ile görüşmeler yaptılar. Yaklaşık 2,5 yıl devam eden araştırmalar ve ön hazırlıklar sonrasında 07 Mart 2019 tarihinde 1183 (533 Kadın, 650 Erkek) mağdurun arasında yaralanmış çocuklar, tecavüze uğramış ve işkence görmüş kadınlar, sakatlanmış ve organlarını kaybetmiş kişiler de bulunmaktadır 1650 Suriyeli mağdur adına Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuru gerçekleştirdi.
UCM’ye yapılan başvuruda Suriye'den kaçmak zorunda kalan mağdurlar, avukatları eliyle mahkemeye sundukları dosyada rejim tarafından işlenen suçları beyan ettiler. Öldürme, Varil bombası ve misket bombası kullanımı, kullanılması yasak silahlar eliyle yapılan katliamlar, hukuksuz tutma, işkence, tecavüz ve diğer cinsel saldırılar, kaybettirme, yaralama, zorla sınır dışı etme vb suçlar dosyada yer aldı.
Yapılan başvuruda suçlanan ve yargılanması talep edilen 18 kişi arasında Beşşar Esed’in yanısıra, bazı askeri komutanlar, istihbarattan sorumlu kişiler, cezaevlerinde işkencelerden sorumlu olan kişiler de bulunuyor.

bottom of page